درباره وبلاگ


رهبر فرزانه ی انقلاب: این جوانها را باید حفظ کرد، [نباید] با عناوین گوناگونی بخواهیم این جوانهای مؤمن را طَرد کنیم و منزوی کنیم؛ که البته منزوی هم نمیشوند.

مدیر وبلاگ : احمد.ش
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پایگاه خبری تحلیلی «ایران هسته ای»
» تهیه و تنظیم:خادم الشهداء
دلنوشته های سربازی برای ولایت
تحلیل مسایل روز از نگاه نویسنده
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

ارزیابی راهبردی - وبلاگ دلنوشته های سربازی برای ولایت

مذاکرات هسته ای مستقیم با امریکا و نتایج اولیه حاصل از توافق ژنو که دولت یازدهم آن را پیروزی! می داند؛ امر را بر وزیر امور خارجه و تشکیلات تحت امرش مشتبه ساخت، که توان دخالت و مدیریت پرونده سوریه را نیز دارد. از اینرو ظریف در بهمن 92 طی مصاحبه ای با شبکه دوست و برادر! العربیه، جمله ای به زبان آورد؛ که علاوه بر آشکار کردن نیت واقعی؛ پرده از رازهای مگوی فراوانی برداشت:

خبرنگار العربیه: آیا از حزب الله می خواهید که نیروهای خود را از سوریه خارج کند؟ ظریف: "من از همه نیروهای خارجی می خواهم از سوریه خارج شوند" !!!

فارغ از دیگر جملات شاذ دکتر در مقاطع مختلف، کلمه آتش بس؛ -همانند تحمیل قطعنامه 598 به امام راحل در دفاع مقدس- کلید واژه ثابت و البته اصلی در همه ی نشست، کنفرانس و مصاحبه های وی طی 3 سال اخیر راجع به سوریه می باشد. هرچند صلح عبارتی زیبا است؛ لکن مفهوم آن بسته به شرایط محیطی تغییر می کند. به عبارتی قبول صلح در شرایطی که دشمن در موقعیت ضعف مطلق قرار گرفته و شکستش قطعی و نابودی آن عنقریب است، نه تنها مقبول نیست؛ بلکه مذموم شمرده می شود.

اما ضرر صلح پیشنهادی ظریف در سال گذشته و هم اکنون چیست؟

برای تشریح موضوع ذکر مثالی لازم به نظر می رسد. استفاده ورزشکاران از فرصت های مقطعی برای کسب روحیه و تغییر معادله، امری بدیهی است. حتی کودکان که اخبار ورزشی را دنبال می کند، به راهگشا بودن «تایم اوت» در لحظه های مخاطره آمیز بازی و هنگامه شکست تیم واقف هستند؛ و مکرراً مشاهده شده، استفاده از چند دقیقه استراحت و برنامه ریزی، حتی امکان تغییر نتیجه بازی و شکست محض تیم حریف را در پی دارد. لکن در هیچ جا دیده نشده که تیم پیروز در خواست تایم اوت کند!

تیر ماه سال 94 خبرگزاری ها خبر از حضور فرمانده سپاه قدس، حاج قاسم سلیمانی در مسکو دادند؛ هنوز اخبار مذکور تایید نشده بود که روسیه با حضور قوی هوایی و پشتیبانی زمینی؛ معادلات سوریه را به نفع محور مقاومت تغییر داد؛ آبان 94 در محور جنوبی حلب؛ شهرک های استراتژیک خان طومان و الحاضر یکی پس از دیگر آزاد شدند. بهمن ماه نیز پس از سلسله پیروزی های متعدد مقاومت، در محور شمالی حلب، حصر نبل و الزهرا به عنوان دو نماد استقامت شیعی پس از 4 سال شکسته شد. خطوط جبهه تکفیری همچو دومینو، یکی پس از دیگری در حال فروپاشی بود که جامعه جهانی، ناباورانه دست های وزیر خارجه ایران را به نشانه «تایم اوت» بالا دید! در واقع آنچه عربستان، قطر، ترکیه ، امریکا و در یک کلام؛ پشتیبانان تکفیری برای نجات معارضان سوری سعی در اجرای آن داشتند را؛ ظریف از درون جبهه مقاومت عملی کرد!

وزیر خارجه ایران واسطه ای فعال برای آغاز آتش بس و مقدمه ای برای خروج بهت آور و ناگهانی روسیه از سوریه شد. 16 اسفند 94 و در اوج پیروزی های جبهه مقاومت، آتش بس آغاز و 10 روز بعد روسیه بخش اعظم ارتش خود را از سوریه خارج کرد. فرصت ایجاد شده باعث شد تا سیل تجهیزات پیشرفته از سوی محور تکفیری بخصوص امریکا و ترکیه به سوی معارضان سوری روانه و نهایتا کمتر از دو ماه بعد؛ هجمه های سنگین به جبهه مقاومت آغاز شود.

هرچند جبهه النصره و داعش مشمول آتش بس نمی شدند؛ لکن اردیبهشت 95، النصره با استفاده از فرصت آتش بس، گروه های مختلف همانند احرار الشام، جیش السلام، فتح الاسلام و چندین گروه دیگر را متحد و با 3000 نیروی تازه نفس از بخشی که شامل آتش بس می شد -تحت تسلط النصره نبود-؛ خان طومان و اطراف آن را مورد هجوم قرار داد و نهایتا موفق شد؛ این شهرک راهبردی را به تسخیر خویش درآورد.

اطلاعیه رسمی سپاه پاسداران شهادت 15 ایرانی و مجروحیت 6 تن دیگر از مستشاران نظامی را تایید کرد. در این بین جمعی از نیروهای لشکر فاطمیون، حزب الله عراق و حزب الله لبنان نیز شهید، مجروح؛ و تعدادی از نیروی های خط مقاومت که گفته می شود مستشاران سپاه نیز جزو آنها بودند؛ اسیر تکفیری ها شدند.

متاسفانه سقوط خان طومان و شهادت، مجروحیت و اسارت تعدادی از بهترین فرزندان این خاک، نه تنها برای دکتر ظریف به عنوان نماد غربگرایی در ایران گران نیامد؛ بلکه همت خویش در راستای ادامه اهداف امریکا و محور تکفیری را مضاعف نمود؛ تا جایی که وزیر خارجه از آمادگی ایران برای انعطاف بیشتر! در ماجرای سوریه، با پایگاه خبری تحلیلی المانیتور سخن گفت؛ و متعاقب آن، برای خوش آمد امریکا و عربستان؛ و البته جامه عمل پوشاندن به توصیه لابی ایران - امریکا (نایاک) که تریتا پارسی ریاست آن را برعهده دارد؛ در اولین قدم نسبت به برکناری امیر عبداللهیان از معاونت عربی- افریقایی اقدام نمود.

حال باید از دکتر ظریف سوال کرد؛ آیا تجربه برجام و عمل نکردن امریکا به وعده های پوچ و توخالی اش طی توافق برجام؛ و عدم پایبندی به آتش بس در سوریه -حتی بمباران نیرو های ایرانی توسط هواپیماهای امریکا؛ که عامل اصلی شکسته شدن خط خان طومان بود- برای وی کفایت نمی کند؟

آیا خون بیشتری برای بیداری امثال دکتر ظریف لازم است؟

البته اگر چنین تفکری اساسا بیدار شدنی باشد!

 

پ.ن.پ: رهبر فرزانه انقلاب در تعریف نفوذ با چنین مضمونی آورده اند؛ نفوذ یعنی آنچه دشمن می خواهد را کسانی در داخل کشور و در سطح تصمیم سازی و تصمیم گیری، فکر کرده و عمل کنند!

نوع مطلب : سیاست روز، خارجی، 
برچسب ها : ظریف، سوریه، آتش بس، خان طومان، امریکا، بمباران، امیرعبداللهیان،
لینک های مرتبط :


رهبر فرزانه انقلاب طی دیدار رمضانیه با مسئولین؛ ضمن دستور به رئیس سازمان انرژی اتمی فرمودند: "این توقّعاتی را که آنها در زمینه ‌ی الیاف کربن که در سانتریفیوژها به کار میرود، یا توقّعاتی که در مورد اندازه ‌گیری آن سیصد کیلو دارند مطلقاً قبول نکنید، زیر بار نروید."

کمالوندی، دیپلماتی که سابقه 29 ساله حضور در وزارت خارجه دارد و با شروع کار دولت یازدهم، همراه صالحی به سازمان تماما تخصصی انرژی اتمی آمد؛ در تشریح بیانات رهبری آورد؛ امریکایی ها قصد دارند تفسیر خود از کلمه«Inventory»   «فهرست اقلام» را -که به دلیل گستردگی مفهوم، مورد پذیرش مذاکره کنندگان ایرانی برای درج در متن برجام قرار نگرفت را- به کلمه ی مورد توافق«Stockpile»   «محصول نهایی انباشت شده» تسری داده و این دو کلمه را هم معنی معرفی کنند.

فارغ از توصیه های سه سال اخیر ولی امر مسلمین به تیم مذاکره کننده در خصوص عقد قراردادِ غیر قابل تاویل و تفسیر، با دشمنِ بد عهد و بد ذاتی همچون امریکا؛ یکی از ایراد های بجای منتقدان؛ اعتراض به یگانه قرار دادن متن انگلیسی به عنوان مرجع اصلی و زبان توافق بود. به عبارتی بر خلاف عرف، در برجام زبان فارسی به عنوان زبان مادری مذاکره کنندگان ایرانی نادیده گرفته شد و دیپلمات های ایرانی با افتخار! زبان انگلیسی و تفسیر های ناشی از آن زبان را به عنوان یگانه مرجعِ توافقی به اهمیت و وسعت برجام در نظر گرفتند. ضمن آنکه حاضر نشدند تفسیری از کلمات کلیدی که احتمالا در آینده مورد مناقشه قرار خواهد گرفت را ارایه دهند. امری که از بدیهیات حقوق و توافقات بین المللی است.

متاسفانه ریشه چنین امری را می بایست در عدم تمکین از خِرد جمعی و نادیده انگاشتن توصیه منتقدان توسط دولت کدخدا محورِ دکتر روحانی جستجو کرد. هنوز دیر زمانی از افتخار تیم مذاکره کننده دکتر روحانی به اِشراف بر زبان انگلیسی و تحقیر منتقدان به بهانه ندانستن زبان بیگانه نمی گذرد؛ که عشق به غرب و زبان آنگلوساکسون، به عنوان یکی از اصلی ترین خُلل و فُرج؛ و زوایای پر ابهام برجام رخ نموده و زبان انگلیسیِ مورد توجه غربگرایان، عاملی جدید برای سوء استفاده دشمنی عنود قرار گرفته است.

 

نوع مطلب : هلوکاست هسته ای دولت شیخ حسن، سیاست روز، 
برچسب ها : الیاف کربن، 300 کیلو، زیاده خواهی، امریکا، برجام، صالحی، رهبری،
لینک های مرتبط :


شنبه 22 خرداد 1395 :: نویسنده : احمد.ش

حمید بعیدی نژاد که هر از گاهی همچو دیگر اعضا هیئت مذاکره کننده هسته ای؛ اقدام به برجام درمانی می کند؛ روز گذشته در صفحه تلگرام خود دست به تحریف تاریخ نیز زد!

وی بدون اشاره به دستور صریح رهبر فرزانه انقلاب در خصوص الزام دولت اصلاحات به شکستن پلمب مراکز هسته ای گفت: "در سال 1384 ... سه کشور اروپایی با ارائه پیش ‌نویس توافقی حاضر بودند به ایران در قبال دست کشیدن از انجام غنی سازی امتیازات مهم سیاسی، اقتصادی، تجاری و فناوری بدهند. در همان سال آقای دکتر روحانی در دوران پایانی مسئولیتشان به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی این موضع سه کشور را مردود و آن را اهانت به ملت ایران اعلام کردند. دولت وقت حتی قبل از انتقال قدرت به دولت جدید آقای احمدی نژاد تعلیق را شکست و انجام غنی سازی را از سر گرفت."

این درحالی است که رهبر حکیم انقلاب در تاریخ 10/03/1386 با اشاره به ادامه عقب نشینی دولت اصلاحات و خلف وعده تروئیکای اروپا، اشاره صریحی به دستور فک پلمب مراکز هسته ای دارند:

"اول گفتند موقت تعلیق کنید، گفتند تعلیق داوطلبانه بکنید؛ ... بعد هر وقت اسم از برداشتن تعلیق آمد، یک قرشمال بازی ای در سطح دنیا درست کردند ... آخرش هم گفتند: این تعلیق موقت کافی نیست؛ اصلاً باید بکلی بساط اتمی را جمع کنید ... .

من همان وقت هم در جلسه ‌ی مسئولین - که از تلویزیون پخش شد - گفتم اگر چنانچه بخواهند به این روند مطالبه‌ ی پی درپی ادامه بدهند، بنده خودم وارد میدان میشوم؛ همین کار را هم کردم. بنده گفتم که بایستی این روند عقب‌ نشینی متوقف شود و تبدیل بشود به روند پیشروی، و اولین قدمش هم باید در همان دولتی انجام بگیرد که این عقب‌ نشینی در آن دولت انجام گرفته بود؛ و همین کار هم شد."

فارغ از دیگر مطالب شاذ بعیدی نژاد در صفحه یاد شده؛ باید از وی سوال کرد؛ آیا عقب نشینی های فراوان برجام؛ که آن را تبدیل به خسارت محض نموده، ارزش تحریف تاریخ و خدشه وارد کردن به سخنان رهبری را دارد؟

و آیا تحریف آشکار سخنان رهبری را نمی توان نمونه ای رقیق شده از تحریف تاریخ توسط BBC و ادعای مذاکره پنهانی امام خوبی ها با امریکا دانست؟

نوع مطلب : هلوکاست هسته ای دولت شیخ حسن، سیاست روز، 
برچسب ها : بعیدی نژاد، تحریف، تاریخ، تلگرام، امام، رهبری، BBC،
لینک های مرتبط :


یکشنبه 2 خرداد 1395 :: نویسنده : احمد.ش

حمید بعیدی نژاد، رئیس هیئت کارشناسی ایران در برجام؛ طی اظهاراتی شگفت آور، که نشان دهنده ورود برجامیون به فاز جدیدی از دروغ پردازی است، گفت: "انتقال مبلغ معادل 750 میلیون دلار به یورو از قسط اول از پرداخت بدهی شرکت ‌های هندی به حساب بانک مرکزی ایران در ترکیه، نشان داد که محدودیت‌ های انتقال بانکی مبالغ بالا و همچنین تبدیل آن مبالغ از ارزهایی مانند روپیه به یورو از میان برداشته شده است."

این درحالی است که تحریم دلاری ایران و معادل سازی و تبدیل  آن به ارزهای دیگر، همچنان به قوت خود باقی است. اما سوال مطرح اینست که اگر محدودیت مذکور همچنان باقی است، انتقال معادل 750 میلیون دلار بدهی هند چگونه انجام شده و 5.6 میلیارد دلار مابقی آن در چه قالبی تسویه خواهد شد؟

از آنجا که دولت دکتر روحانی به دلیل عدم تحقق وعده های پوچ برجام تحت فشار زیادی است، لذا به منظور موفق جلوه دادن توافق مذکور، و کم کردن فشارها؛ رو به حربه ای آورده که نه تنها حل معضل بانکی نیست، بلکه می توان نام پیچیده تر کردن بیش از پیش کلاف سر در گم تحریم را بر آن گذاشت. تیم مذاکره کننده در نشست های متعدد اخیر با کدخدایش به این جمعبندی رسیده که هر بار و به صورت موردی برای تبدیل دلار و جابجایی آن، از امریکایی ها مجوزی دریافت نماید. که در اولین قدم اجازه تسویه بدهی هند از این طریق، برای دولت روحانی صادر شده.

لذا نه تنها گشایشی در برابر حجم عظیم و غیر قابل تصور تعهدات ایران، و در یک کلام نابودی صنعت هسته ای ایران صورت نگرفته؛ بلکه دولت یازدهم مهر تاییدی به عدم پایبندی امریکا به تعهدات خود ذیل برجام -بر طبق آنچه مذاکره کنندگان ارشد ایرانی قبل از اجرایی شدن برجام می گفتند- زده و نابکاری امریکایی ها را به رسمیت شناخته!

بر همین اساس ایران از این پس نه تنها امیدی به اجرای تعهدات طرف امریکایی نخواهد داشت، بلکه در هر مرحله با موجی فزاینده از درخواست های خارج از چارچوب امریکا نیز مواجه می گردد. با چنین شرایطی باید از خبره ترین دپیلماتهای تاریخ ایران و سرداران دیپلماسی! سوال کرد:

اگر ایران با وجود توافقی چنین خفت آور، نیازی مجددا به کسب مجوز برای تراکنش های بانکی داشت؛ چرا اساسا استارت توافقی بنام برجام زده شد؟

و آیا دولت عقب نشینیِ دکتر روحانی از ابتدا نمی توانست با توافقات مقطعی -چیزی شبیه به آنچه در بدهی هند اتفاق افتاد- مشکل اقتصاد را بطور موقت حل کرده و چرخ صنعت هسته ای را در کنار چرخ اقتصاد لنگ نکند؟

نوع مطلب : هلوکاست هسته ای دولت شیخ حسن، سیاست روز، 
برچسب ها : برجام، دروغ، معادل، دلار، یورو، هند، بدهی،
لینک های مرتبط :
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic